НАЈВКУСНОТО ПОСНО ЈАДЕЊЕ: Пиперки полнети со грав

НАЈВКУСНОТО ПОСНО ЈАДЕЊЕ: Пиперки полнети со грав

Јадењето кое го обожаваат сите генерации!

Состојки:

  • 200 гр грав
  • 1 главица кромид
  • 1 чешне лук
  • масло
  • мелен пипер

Начин на подготовка:

  1. Потопете го гравот во вода и оставете го неколку часа (најдобро преку ноќ).
  2. Променете ја водата и гравот сварете го додека зрната не омекнат.
  3. На масло пропржете ситно сечкан кромид, додајте мелен пипер и исцеден грав. Пиперките подгответе ги за полнење, па наполнете ги со грав.
  4. Подредете ги во длабоко тенџере, налијте вода, па оставете ги да се крчкаат на слаб оган.
  5. Кога ќе бидат готови, запечете ги во рерна.

На здравје!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Солени палачинки

Палачинките на Леа

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка

singlepost_text