Кога е најдобро време за оброк? – ќе се изненадите

Кога е најдобро време за оброк? – ќе се изненадите

Знаеме дека не е толку важно што јадеме туку кога јадеме, па затоа ви нудиме практични совети за тоа кога е најдобро да ги консумирате оброците.Во текот на денот сме активни, па затоа и многу трошиме од калориите. Важно е да знаеме колку калории внесуваме, а колку трошиме во текто на денот.

Ако внесеме 1.500 калории во текот на денот, а исто толку потрошиме со работа и вежбање или некоја друга активност, тежината ќе ни остане иста.

Сепак, ако не трошиме, а внесуваме, се дебелееме.

Не е важно дали јадете дење или ноќе, се додека трошите калории.

Повеќе на Готви.мк:

Чоколадно чудо: Брз и вкусен колач со едно јајце

Најбрзиот колач на светот: Измешајте брашно и сладолед и ќе добиете колач за 5 минути

ВИДЕО: Трикови за печење колачиња кои ќе ги пробате веднаш

Овошен колач со јагоди

Колач со печени јаболка