Што се јаде за Нова Година низ светот – ќе се шокирате

Што се јаде за Нова Година низ светот – ќе се шокирате

Сарми, месо и некој вкусен десерт, руска, пилешка и ред други специјалитети се намирниците без кои не поминува Нова Година кај нас во Македонија. Сепак, насекаде во светот има шокантни традиции и се јадат многу чудни деликатеси и тоа со причина.Во Велика Британија се јаде леб, а истиот и често се подарува, бидејќи се смета дека носи среќа. Се подарува и пијалок за домаќините.

Во Холандија се јадат крофни – тие се симбол на благосостојба.

Грците и Норвежаните ставаат паричка во новогодишниот леб, додека Сицилијанците јадат лазањи.

Во Австралија за Нова Година се јаде сладолед од ментол кој се служи во облик на детелина со четири листа.

Повеќе на Готви.мк:

Цеца со нов албум, а ние ви откриваме што јаде за да има таква линија

Кои се омилените јадења и пијалоци на Енрике Иглесијас?

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

 

singlepost_text