Ова е омиленото јадење на Одри Хепберн – прав деликатес

Ова е омиленото јадење на Одри Хепберн – прав деликатес

Сите лудувале за фамозната Одри Хепберн која била актерка, танчерка и голем филантроп. Меѓутоа, малкумина би го поврзале зборот готвач со неа, но тоа е огромна грешка бидејчи таа одлично готвела.Нејзиниот син ја опишал како некој зависен од добра храна, пренесува германскиот портал Делиш. Таа најмногу сакала тестенини, а ова биле нејзините омилени.

Направете ги и вие шпагетите на Одри:

Состојки:

 • 1 главица кромид
 • 2 главици лук
 • 2 моркови
 • 2 целера
 • 2 домати
 • 2 лажици маслиново масло
 • 500 гр шпагети
 • сол, босилек и пармезан

Подготовка:

 1. Во голема шерпа се ставаат лукот, кромидот, морковот кои се ситно сецкани на коцки, излупените домати, како и целерот и се додава маслиновото масло.
 2. Се става малку босилок за арома и се вари 45 минути.
 3. Кога сосот ќе биде готов, оставете го да се излади 15 минути.
 4. Во врела и солена вода ставете ги шпагетите и сварете ги.
 5. Исперете ги со вода за да не се лепат, а потоа ставете им од сосот со свеж босилек.

Повеќе на Готви.мк:

Полнети печурки – лесен рецепт кој сите ќе ви го бараат

Палачинки за гурмани

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Крем чорба од тиква и компири

Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин

Мусака со печурки

Мусака со карфиол и мисиркино месо