Домашни енергетски колачиња од само 3 состојки!

Домашни енергетски колачиња од само 3 состојки!

Овие колачиња се многу вкусни, но и здрави…

Состојки:

  • 1 шолја јаткасти плодови (ореви, бадеми или лешници)
  • 1 шолја суво овошје
  • 1 шолја суви урми без коски

Начин на подготовка:

  1. Испечете ги јаткастите плодови, доколку се сирови. Едноставно, наредете ги на плех обложен со хартија за печење и печете ги во загреана рерна на 180 степени 10 минути. Оставете ги да се изладат.
  2. Измешајте ги јаткастите плодови, сувото овошје и урмите и сомелете ги во блендер неколку минути.
  3. Смесата обликувајте ја во правоаголник помеѓу две хартии за печење и оставете ја да се излади во фрижидер најмалку еден час.
  4. Изладената смеса исечете ја по желба, послужете и уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат