Домашна пита со сирење и квасец (ВИДЕО)

Домашна пита со сирење и квасец (ВИДЕО)

За доручек, за ужина, за вечера… Згодна за секоја прилика и притоа едноставна за подготовка.

Состојки:

 • 40 гр свеж сув квасец
 • 1 лажица брашно
 • 1 лажица шеќер
 • 1 дл млеко
 • 3 јајца
 • 3 дл млеко
 • 2 дл масло
 • 20 рамни лажици брашно
 • 1,5 лажици сол
 • 500 гр готови кори за пита
 • 400-500 гр ситно сирење

Начинот на подготовка погледнете го во видеото во прилог:

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Ви остана лиснато тесто во кујна? – Направете брз и вкусен десерт

Едвај ќе се воздржите додека да вкусите: Десерт чоколадна лава

Рози од јаболка

Десерт готов за 20 минути

Вкусни чоколадни мафини

Класични благи мафини

Солени мафини со козло сирење

 

singlepost_text