Брзи лепињи без квасец

Брзи лепињи без квасец

Овие лепчиња се готови за 15 минути!

Сотојки:

  • 200 мл јогурт
  • 200 гр бело (може и црно) брашно
  • 50 гр пченкарно брашно
  • 2 лажички сол
  • 1/2 лажичка сода бикарбона

Начин на подготовка:

  1. Сите состојки измешајте ги, разматете ги прво со лажица, а потоа завршете со раце.
  2. Ставете го тестото на побрашнета површина и поделете го на 6 топчиња. Ставете ги во тепсија, па во загреана рерна на 200 степени.
  3. Печете околу 10 минути. Испечените лепињи вадете ги со мокри раце.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text