Совети од нашите баби: Зошто е здрава киселата зелка и расолницата?

Совети од нашите баби: Зошто е здрава киселата зелка и расолницата?

Киселата зелка и расолницата се карактеристични за овој период од годината. Освен што од оваа зелка се прават најубави сарми и салати, таа е и многу здрава, заедно со водата од неа.Се користи за лекување глисти посебно кај децата, а и кај оние кои имаат проблеми со нередовна столица.

Киселата зелка има многу витамини меѓу кои А, Ц, фолна киселина, Б12, фосфор и калциум.

Делува благотворно за намалување на висок крвен притисок и артеросклероза.

Повеќе на Готви.мк:

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Повеќе рецепти за десерти тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки