Домаќински десерт: Посна торта со мед

Домаќински десерт: Посна торта со мед

Вкусна и посна торта со мед за божиќниот пост.

Состојки:

 • 1 шолја вода
 • 100 гр шеќер
 • 2 лажици сода бикарбона
 • 2 лажици мед
 • 250 гр шеќер
 • 800 гр брашно
 • 100 гр гриз
 • 100 гр кокос

Подготовка.

 1.  Се ставаат 100 гр шеќер и вода да се прави шербет, па се ставаат сода бикарбона, мед, останатиот шеќер и брашното.
 2. Се се меша и се става на плех да се пече околу половина час.
 3. Кога ќе се излади тортата се премачкува со шеќер и какао.

Повеќе на Готви.мк:

Крем чорба од тиква и компири

Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин

Мусака со печурки

Мусака со карфиол и мисиркино месо

Мусака на ориентален начин

Повеќе рецепти со мелено месо

 

 

 

singlepost_text