Неодолив крем од банани

Неодолив крем од банани

Засладете се со вкусен десерт од банани.

Состојки:

  • 3 банани
  • 50 гр шеќер
  • 3 кесички ванилин шеќер
  • 1 лажица сок од лимон
  • 1 лажица јогурт
  • 150 гр разматена слатка павлака

Начин на подготовка:

  1. Излупете ги бананите и испасирајте ги со вилушка. Постепено додајте шеќер, ванилин шеќер, сок од лимон, јогурт и павлака и добро измешајте.
  2. Ставете го кремот во 2 чаши или шолји и оставете да се излади најмалку 30 минути. Украсете со парчиња банана и послужете.

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз

singlepost_text