Рецепт за руска шарлота

Рецепт за руска шарлота

Руската шарлота, односно шарлотка не е обичен колач од јаболка, туку познат руски класик кој лесно ќе го подготвите и ќе бидете воодушевени од неговиот вкус.

Состојки:

 • 5-6 поголеми јаболка
 • 3 јајца
 • 100 гр шеќер
 • 125 гр брашно
 • цимет
 • шеќер во прав
 • 1 кесичка ванилин шеќер

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 170 степени, а дното на кружен калап прекријте го со масна хартија или добро подмачкајте го со студен путер.
 2. Јаболката излупете ги, исчистете ги од семки и исечете ги на коцки со средна големина и наредете ги директно на подготвен калап за печење, со пречник од околу 22.5 см.
 3. Со миксер разматете јајца со шеќер додека не станат пенасти. Додајте ванилин шеќер и брашно, па сè добро измешајте. Смесата ќе биде поприлично густа. Добиеното тесто ставете го преку јаболката и печете 55-60 минути.
 4. Кога колачот ќе биде готов, оставете го во калапот десетина минути, а потоа свртете го на чинија за послужување така што јаболката ќе бидат на врвот. Посипете со шеќер во прав и цимет и уживајте!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Јадете го ова и кажете му збогум на целулитот

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

singlepost_text