Овој „помфрит“ од моркови би можел да стане ваша омилена закуска!

Овој „помфрит“ од моркови би можел да стане ваша омилена закуска!

На морковот често гледаме како состојка која ќе надополни некое јадење, ќе му даде густина, сладок вкус и слично. Но, морковот може да биде и пред(јадење)!

Состојки:

 • 2 моркови
 • 1 лажица масло
 • малку пармезан
 • 1 лажичка лук во прав
 • 1 лажичка пипер
 • малку свеж магдонос
 • 1/2 лажичка сол

Состојки за сос:

 • 2 лажици грчки јогурт
 • 1 лажица лимонов сок
 • 1/2 лажичка лук
 • сол

Подготовката е многу едноставна, многу лесно ќе ја научите од видео прилогот:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

singlepost_text