Нема да верувате: Од макарони се прави најубав десерт

  Нема да верувате: Од макарони се прави најубав десерт

  Сите ги готвиме макароните како главно јадење или предјадење, со различни сосови, млечни производи и месо, но од нив може да се направи и деликатес од десерт.

Состојки:

  •  300 гр макарони
  • 3 лажици ореви
  • 5 лажици шеќер
  • 2 лажици мед
  • 4 лажици кокос
  • ½ посно чоколадо

Подготовка:

  1. Макароните се варат во вода, па кога ќе се исцедат им се додава мед, па се меша смесата.
  2. Се додаваат сецканите ореви, шеќер, кокос и се се меша.
  3. Најгоре се полеваат со чоколадото растопено со вода.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Брзи крокети од компири

Гнездо од компири со селско месо

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Крем чорба од тиква и компири

Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин

 

singlepost_text