Новогодишни колачиња!

Новогодишни колачиња!

Можете да ги направите во облик на срциња, ѕвезди, кругови, полумесечини, животни… А во нив можете да додадете чоколадо, кокос, ореви, лешници…

Состојки:

 • 100 гр путер
 • 50 гр шеќер
 • 2 жолчки
 • 20 гр какао
 • изрендан ѓумбир
 • 20 гр мелени бадеми
 • 250 гр брашно

Начин на подготовка:

 1. Измешајте 100 гр путер со 50 гр шеќер, две жолчки и 20 гр мелени бадеми.
 2. Добро разматете ги сите состојки и додајте 250 гр брашно.
 3. Замесете тесто. Во половина од тестото додајте какао, а во другата половина ѓумбир.
 4. Растегнете го тестото и со калап вадете ги саканите облици.
 5. Печете на 180 степени седум минути.
 6. Оставете ги колачињата да се изладат и сервирајте.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат