Нема да верувате дека ова е посно јадење: Највкусната крем супа, без капка масло!

Нема да верувате дека ова е посно јадење: Највкусната крем супа, без капка масло!

Оние кои често постат досега сигурно сфатиле дека посната храна може да биде и вкусна и разновидна.

Доколку постите, ви предлагаме вкусна крем супа која едноставно се подготвува.

Состојки:

  • 2 компири
  • 1 рака грашок Пекабеско
  • 1 рака сечкани моркови

Начин на подготовка:

  1. Сварете го зеленчукот заедно, а потоа испасирајте го во блендер. Додајте малку вода во испасираната маса, разредете, а потоа вратете ја во водата во која се варел зеленчукот. Додајте малку сол или вегета по вкус, оставете да се вари уште 2-3 минути, и вашата супа е готова.

На здравје!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Зеленчукова супа

Крем супа од моркови

Телешка супа со куркума и брокула

Мисиркина супа со јајце

Пролетна супа

Јагнешка чорба по традиционален рецепт

Крем чорба од тиква и компири