Домашен хот-дог

Домашен хот-дог

Брз и лесен домашен рецепт со кој ќе го приготвите едно од највкусните јадење – прочуениот хот-дог.

Состојки:

 • 1 кг меко брашно (тип 400)
 • 40 гр свеж квасец
 • 1/2 лажичка сол
 • 100 гр маргарин
 • 1 јајце
 • 1 дл јогурт
 • 4 дл млака вода
 • 1 лажица масло
 • жолчка за премачкување
 • 10 виршли Пекабеско

Начин на подготовка:

 1. Растопете го маргаринот на тивок оган. Во водата растопетего квасецот, додајте сол, разматено јајце, јогуртот, маслото, растопениот маргарин и брашното, па замесете тесто. Оставете да нарасне и два пати премесете.
 2. Развлечете го тестото и со нож исечете 10 правоаголници. На секое парче ставете по една Пекабеско вришла (по вкус – пилешка, свинска или пилешка со кашкавал) и затворете го од сите страни.
 3. На намастена хартија за печење наредете ги хот-договите, па секој премачкајте го со разматена жолчка.
 4. Ставете ги да се печат во загреана рерна 35 минути додека да поруменат.
 5. Сервирајте,а  по вкус можете да ги комбинирате со кечап, сенф или друг омилен додаток.

Добар апетит!

Повеќе рецепти со производите на Пекабеско погледнете ТУКА

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Солена торта од компири

Солена торта со зеленчук, шунка и кашкавал

Пиперки со кулен и кајмак – Рецепт со кој ќе ги приготвите за 10 минути

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб