БРЗА ПИТА СО ПАВЛАКА: Домаќински доручек или вечера со незаборавен вкус!

БРЗА ПИТА СО ПАВЛАКА: Домаќински доручек или вечера со незаборавен вкус!

Лесно и брзо се подготвува, а уште побрзо се јаде!

Состојки:

 • 500 гр кори
 • 2 лажици маст
 • 5 лажици млеко

Состојки за фил:

 • 2-3 јајца
 • 1 лажичка сол
 • 2 павлаки
 • 1 кисело млеко
 • 1/2 кесичка прашок за пециво

Начин на подготовка:

 1. Со миксер разматете јајца, додајте ги останатите состојки – сол, павлака, кисело млеко и прашок за пециво, па измешајте со лажица додека не добиете изедначена смеса. Оставете го филот на страна. Со миксер разматете маст и млеко убаво да се соединат.
 2. Земајте една по една кора и мачкајте ги со маст (ставајте мала количина), па преку тоа 2-3 лаживи фил, виткајте ги корите во ролат, па редете ги во круг.
 3. Кога ќе завршите, сè премачкајте со малку маст и остатокот од филот. Ставете ја питата во претходно загреана рерна на 220 степени и печете додека не порумени. Кога ќе ја извадите од рерна, додека е жешка, премачкајте ја со кислеа павлака и оставете ја да се излади. Послужете со јогурт.

На здравје!

Повеќе рецепти на Готви.мк

Вкусни погачици

Мекици

Посна торта

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Ресана торта

Колач со печени јаболка

Детски роденден? Еве брз и вкусен рецепт за мини пици

ВИДЕО: Пица која се прави во филџан за неколку минути

Вистински пица деликатес

Ултра брзи пица мафини

Вегетаријанска пица

Пица а ла Бица

Домашна пица

Домашна пица капричиоза

Посно и вкусно: Фурнарини за 1 минута

Пица лазањи – рецепт кој сите го бараат

Пица салами

singlepost_text