Бела пилешка крем чорба

Бела пилешка крем чорба

Вкусна и кремаста, белата чорба е одлична како предјадење.

Состојки:

 • 200-300 гр бело пилешко месо
 • 200 гр шампињони
 • морков
 • кромид
 • магдонос
 • сол
 • бибер
 • млеко
 • брашно

Начин на подготовка:

 1. Белото месо исечкајте го што поситно и ставете го да се вари, додајте сечкан морков и кромид. Пред крај на готвењето додајте и сечкани шампињони, сол и бибер. Гответе уште неколку минути да омекнат шампињоните.

   

 2. Направете студена запршка: во шолја студено млеко разматете 2-3 лажички брашно, и додајте во чорбата. На крај посипете со сечкан магдонос.

На здравје!

Повеќе на Готви.мк:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

 

 

singlepost_text