Највкусниот меден колач по рецепт на нашите баби! (ВИДЕО)

Највкусниот меден колач по рецепт на нашите баби! (ВИДЕО)

Овој колач сигурно ќе ви се допадне…

Состојки за подлога:

 • 5 јајца
 • 150 гр шеќер
 • 200 гр брашно
 • 1/2 прашок за пециво
 • 50 мл масло
 • 100 мл млеко
 • кора од лимон

Состојки за темна кора:

 • 2 јајца
 • 350 гр брашно
 • 100 гр шеќер
 • 2 полни лажици мед
 • 1 прашок за пециво
 • 100 мл млеко

Состојки за фил:

 • 1/2 л мелко
 • 1 ванилин шеќер
 • 150 гр шеќер
 • 5 полни лажици густин
 • 250 гр маргарин

Начинот на подготовка погледнете го во видеото во прилог:

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Повеќе рецепти за десерти тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

singlepost_text