Нугат крофни

Нугат крофни

Подгответе вкусни нугат крофни!

Состојки:

 • 75 гр путер или маргарин
 • 75 гр Нутела
 • 50 гр шеќер
 • 2 јајца
 • 300 гр брашно
 • 1 кесичка прашок за пециво
 • 100 мл млеко
 • 100 гр чоколадо за готвење
 • 10 гр путер
 • разнобојни зрна за колачи

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 200 степени. Растопете Нутела и прелијте ја во чинија за мешање. Додајте шеќер во Нутелата и матете за смесата да стане пенаста. Додајте јајца, ендно по едно. Измешајте брашно и прашок за пециво, како и млеко. Сè изматете во изедначеното тесто.
 2. Во специјален плех за крофни, со 12 дупки или со 24 поситни, ставете хартиени корпички, па наполнете ги со тесто, така да бидат полни до 3/4. Печете во добро загреана рерна околу 15-20 минути. Извадете ги крофните од плехот и почекајте да се изладат на собна температура.
 3. Растопете чоколадо и измешајте путер. Разладените крофни премачкајте ги со чоколадо, а потоа украсете ги со зрна.

Уживајте!

Повеќе поврзани вести на Готви.мк

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз

Чоколадна баклава