Рецепт за лесковачки уштипци

Рецепт за лесковачки уштипци

Пикантни и сочни уштипци на скара.

Состојки:

 • 500 гр мешано мелено месо
 • 50 гр сува сланина
 • 100 гр кашкавал
 • 2 чешниња лук
 • 1 луто пиперче
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Меленото месо добро измешајте го. Сланината и кашкавалот исечете ги на коцки и измешајте ги со месото. Додајте и ситно сечкан лук и пиперче. па замесете.

   

 2. Со влажни раце правете уштипци. Печете ги на скара од сите страни.

   

 3. Совет: Лесковачките уштипци можете да ги пржите и во тава со длабоко дно, на малку масло.

На здравје!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт