Брз чоколаден колач со јогурт

Брз чоколаден колач со јогурт

Брзо се подготвува, не е скап, а вкусот е фантастичен.

Состојки за подлога:

 • 2 чаши (2 дл) јогурт
 • 2 чаши брашно
 • 1 чаша масло
 • 2 чаши шеќер
 • 2 лажици какао во прав
 • 1 лажичка сода бикарбона

Состојки за прелив:

 • 100 мл млеко
 • 100 гр чоколадо
 • 5 лажици шеќер
 • 1 лажичка путер

Начин на подготовка:

 1. Сите состојки за подлогата измешајте ги, ставете ги во намастена и побрашнета тепсија и печете на 180 степени околу 20-25 минути. Проверете со чепкалка дали колачот е испечен.
 2. За преливот, сите состојки растопете ги на тивок оган и со топлиот прелив прелијте го топлиот колач. Почекајте да се излади, па оставете го во фрижидер најмалку два часа пред служење. Декорирајте по желба.

Послужете и уживајте!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Јадете го ова и кажете му збогум на целулитот

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

singlepost_text