Лешник бомбици

Лешник бомбици

Уште едни колачиња кои брзо се подготвуваат и се вистински украс за трпезата.

Состојки:

  • 200 гр мелени лешници 
  • 200 гр рендано чоколадо 
  • 2 кесички ванилин шеќер 
  • 2 белки 
  • 3 лажици екстракт од лешник

Состојки за прелив:

  • 150 гр чоколадо 
  • 50 гр путер или маргарин 
  • 1 лажичка масло

Начин на подготовка:

  1. Измешајте мелени лешници, рендано чоколадо, ванилин шеќер, белки и екстракт од ванила и од добиената смеса правете бомбици. 
  2. За преливот растопете ги наведените состојки и прелијте ги направените бомбици.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Видео: Како да излупиме лук, јајце и банана

Погледнете ги цените во рестораните и кафулињата во Грција

Погледнете ги цените во супермаркетите во Грција

Нови правила за влез во Грција – Дали дојде крај на „патлиџан“ туризмот?

Гиро и пиво 6 евра: Ова се новите цени во Грција

 

singlepost_text