Печени макарони со јогурт

Печени макарони со јогурт

Идеални за ручек или вечера.

Состојки:

  • 400 гр макарони
  • 1 л јогурт
  • 3 јајца
  • 2 лажици маслиново масло
  • малку сол

Начин на подготовка:

  1. Измешајте јогурт, јајца, сол и сирови макарони.
  2. Намастете огноотпорен сад и ставете ја смесата. Ако е потребно додајте уште јогурт.
  3. Ставете во рерна загреана на 200 степени и печете додека не порумени.
  4. Макароните послужете ги топли. Ако сакате, прелијте ги со павлака, мајонез, кечап или изрендајте кашкавал.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на страната на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

СОВЕТ: Како да направите добр

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

 

 

 

singlepost_text