Ќофте од интегрален ориз

Ќофте од интегрален ориз

Подгответе вкусни ќофтиња од интегрален ориз…

Состојки:

 • 200 гр интегрален ориз
 • 1 главица кромид
 • 1 јајце
 • 150 гр презла
 • сол
 • бибер
 • магдонос
 • масло

Начин на подготовка:

 1. Интегралниот ориз измијте го и сварете го. Зготвениот ориз оставете го да се излади. Додајте ситно сечкан кромид, посолете, побиберете, додајте магдонос. Потоа додајте јајце и 100 гр презла. Со раце добро соединете ја смесата и обликувајте мали топчиња.
 2. Ќофтињата извалкајте ги во презла и пржете ги на масло. Пржените ќофтиња ставете ги на хартиена салфета, па послужете.
 3. Овие ќофтиња од ориз одлично одат со јадење од месо.

Повеќе рецепти на Готви.мк

ВИДЕО: Брзи готварски трикови за совршени тестенини

Направете домашен песто сос со тестенини

Совет: Не ја фрлајте, искористете ја водата во која варите тестенини

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

ВИДЕО: Шпагети aлполи

Италијанско предјадење за цело семејство

Ориентални шпагети

Медитерански фусили

Јуфки трио формаџо

 

 

singlepost_text