Дали рокот на траење на производите е точен? – мора да го знаете ова

Дали рокот на траење на производите е точен? – мора да го знаете ова

На се што купуваме од маркетите има рок на траење кој ни покажува колку долго може да ги користиме намирниците кои сме ги купиле. Сепак, во светот многу добра и здрава храна завршила во корпа за отпадоци без потреба.На пример, пастеризираното млеко ќе издржи и 50 посто подолго од рокот на амбалажата, ако го чувате на соодветна температура.

Живото тесто во ладилник може да трае и шест месеци.

Јајцата можат да траат од 3 до 5 недели ако се чуваат на темно место со соодветна температура.

Конзервите кои не се отворени може да траат подолго од рокот.

Повеќе на Готви.мк:

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Повеќе рецепти за десерти тука

singlepost_text