Вкусен сос од јаболка

Вкусен сос од јаболка

Овој вкусен сос е одличен додаток за десерти, но и за солени јадења.

Состојки:

  • 2,7 килограми јаболка, измиени, излупени и исечени на осмини
  • 220 мл сок од јаболка
  • сок од еден лимон
  • 100 гр кафеав шеќер
  • 1 лажичка цимет
  • дополнителни состојки по желба – мускатно оревче, јаворов сируп, путер

Начин на подготовка:

  1. Сите состојки ставете ги во поголемо тенџере и гответе околу 25 минути на умерен оган, повремено мешајќи.
  2. Кога сè ќе се зготви, изблендирајте додека не добиете хомогена смеса. Кога ќе се излади, ставете го сосот во стаклени садови и чувајте го во фрижидер.

Повеќе вести на Готви.мк

Вакво нешто не сте јаделе: Топол сендвич со банани и нутела

Ќе ви годи летово: Сладолед со омилениот нутела крем

Седумдневна диета со вашата омилена храна

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Брзо и освежително: Смути од шумски плодови

Чиа пудинг

Вафли за заљубени

singlepost_text