Палентата е најздравиот оброк на светот – еве зошто

Палентата е најздравиот оброк на светот – еве зошто

Палентата е јадење кое настанало во северна Италија, а денес и со години наназад се јаде низ целиот свет и е мошне здрава.Може да се консумира со различни намирнии на различни начини и има одличен вкус, а секако го буди и сеќавањето за детството кај нас.

Идеална е за бебиња, но и за оние кои водат сметка за килограмите.

Има минерали, витамини кои помагаат телото нормално да функционира. Овозможува правилна работа на желудникот и цревата и дава енергија.

100 гр. палента содржи 308 калории и има само природни материјали позитивни за човековиот организам.

Го намалува ризикот од рак на дебелото црево и појавата на хемороиди, а богата е со витамини А и Ц.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Сите полудеа по овој рецепт – од сега ќе правите само вакви компири

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

ВИДЕО рецепт: Брзи крокети од компири

Гнездо од компири со селско месо

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Крем чорба од тиква и компири

Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин

 

singlepost_text