ЌЕ ВЕ ОСВОЈАТ: Неодоливи колачи со лимон (ВИДЕО)

ЌЕ ВЕ ОСВОЈАТ: Неодоливи колачи со лимон (ВИДЕО)

Колачите со лимон ќе ве освојат со својот преубав вкус и лесната подготовка. Се топат во уста, крцкави се однадвор, а меки одвнатре.

Состојки:

  • 300 гр брашно
  • 1 кесичка сув квасец (10 г)
  • 100 гр путер или маргарин
  • 130 гр кристал шеќер
  • 1 јајце
  • 40 мл цеден лимон
  • рендана кора од еден лимон
  • 70 гр шеќер во прав
  • 70 гр кристал шеќер

Начинот на подготовка погледнете го во видеото во прилог:

Повеќе десерти на Готви.мк:

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз

Чоколадна баклава

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега