Денеска на мени: Крокети од риба

Денеска на мени: Крокети од риба

Направете вкусни крокети од риба за денешното мени. Ако веќе немате идеи што да јадете и да зготвите, пробајте го овој супер ручек, кој одлично оди со тестенини или пак компири.

Состојки:

 • 4 компири
 • 4 филети од риба
 • 2 јајца
 • 1 лажица павлака
 • ½ лажица густин
 • лимон
 • презла
 • сол и бибер

Подготовка:

 1. Компирите се лупат, се сечат па се варат во солена вода. Пред да ги тргнете од оган додадете ги и филетите.
 2. Испасирајте ги заедно компирот и рибата, па додадете им едно јајаце, магдонос, павлака, сок од лимон, густин, презла и зачини, па мешајте додека не се изедначи.
 3. По еден час во фрижидер, смесата извадете ја и направете крокети, кои ќе ги извалкате во едно јајце и презла и ќе ги пржите во тава со масло.

Повеќе на Готви.мк:

Градинарска пита – направете вкусен фамилијарен ручек за помалку 150 денари

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Рецепт за вистински пица деликатес

Летен појадок кој ќе го правите секој ден

Полнети печурки – лесен рецепт кој сите ќе ви го бараат

Палачинки за гурмани

Одлична комбинација: Таљатели со сланина, л

 

 

singlepost_text