Цезар сендвич

Цезар сендвич

Препознатливата Цезар салата во малку поинаков облик.

Состојки:

 • 2 парчиња пилешко бело месо
 • 1 лажичка масло
 • 1 помала главица зелена салата
 • 2 лажици грчки јогурт
 • 1 лажица рендан пармезан + неколку листови за декорација
 • малку сок од лимон
 • 2 парчиња леб
 • 1 чешне лук
 • сол, бибер

Начин на подготовка:

 1. Пилешкото премачкајте го со масло, посолете и побиберете по желба, а потоа испржете го во загреано масло по 7 минути од секоја страна.
 2. Измешајте грчки јогурт, рендан пармезан, малку лимонов сок, а потоа додајте лажица студена вода. Сè измешајте и зачинете по желба.
 3. Тостирајте го лебот, па едната страна истријте ја со чешне лук, а остатокот од лукот додајте го во подготвениот прелив.
 4. Ставете на леб зелена салата, па преку неа исеченото пилешко и прелијте со сос. Украсете со листови пармезан.

На здравје!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Полнети пиперки

Турли тава по најдобар рецепт

Специјалитет на денот: Пита со мелено месо

Лесковачка урнебес салата – одлична промена во кујната

Веге рижото

Печени тиквички со пилешко и зеленчук

Проверете кога имате автобус до „Македонско село“ – ЈСП со нова автобуска линија

Автентични куќи, хотел, ресторани… Отворен комплексот „Македонско село“

ЕКСКЛУЗИВНО ФОТО: Ѕирнете во внатрешноста на комплексот „Македонско село“

 

singlepost_text