НЕОДОЛИВО ВКУСНИ: Топчиња со бело чоколадо

НЕОДОЛИВО ВКУСНИ: Топчиња со бело чоколадо

Сакате ситни колачиња? Тогаш сигурно нема да можете да им одолеете на овие топчиња со бело чоколадо.

Состојки:

  • 1 шолја зготвено кафе
  • 250 гр мелени бисквити
  • 250 гр кокос
  • 250 гр шеќер
  • 200 гр бело чоколадо
  • 100 гр црно чоколадо
  • 5 лажици масло

Начин на подготовка:

  1. Сите состојки замесете ги со шолја зготвено јако црно кафе.
  2. Тестото добро замесете го. Направете топчиња па оставете ги еден ден да се исушат и дури потоа потопете ги во растопено бело чоколадо. Оставете ги во фрижидер да се разладат.
  3. Црното чоколадо растопете го на пареа со 5 лажици масло. Разладете ја масата, па прошарајте ги топчињата со растопеното црно чоколадо.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат