Свински гулаш со кисели пиперки

Свински гулаш со кисели пиперки

Пикантен гулаш од свинско збогатен со кисели пиперки…

Состојки:

 • 1/2 кг свински бут
 • маст
 • 3 главици кромид
 • 1 морков
 • магдонос
 • 2 кисели пиперки
 • пипер
 • сол, бибер

Начин на подготовка:

 1. Месото измијте го, исчистете го од маснотии, исечете го на коцки и пропржете го на маст, па извадете го.
 2. Во истата маст пропржете исечкан кромид и зеленчукот. Кога пиперките ќе омекнат, додајте го месото и врела вода, толку да ја прекрие содржината. Посолете и побиберете.
 3. Гответе на умерен оган додека месото не омекне.
 4. Послужете со леб или компир пире.

Повеќе поврзани рецепти на Готви.мк

Гурманска домашна плескавица

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

Замена за пржење: Еве како да подготвите крцкав помфрит во рерна

Топ 10 неверојатно вкусни Gotvi.mk рецепти со компири

Направете домашен песто сос со тестенини

Совет: Не ја фрлајте, искористете ја водата во која варите тестенини

Италијанско предјадење за цело семејство

Ориентални шпагети

Медитерански фусили

Јуфки трио формаџо