Медитеранска чорба

Медитеранска чорба

Оваа хранлива чорба е идеална за студените денови што следат…

Состојки:

 • 400 гр компир
 • 1 главица кромид
 • 300 гр боранија
 • 2 лажици маслиново масло
 • 200 гр доматен сос
 • сол, бибер
 • зачин од сув зеленчук
 • малку шеќер
 • 4 лажици слатка павлака

Начин на подготовка:

 1. Излупете го компирот и исечете го на големи коцки. Исечкајте кромид. Боранијата пресечете ја на половина.
 2. Загрејте масло во тенџере и издинстајте ги компирот, кромидот и боранијата. Налејте вода и гответе околу 25 минути. Посолете и побиберете, додајте зачин од сув зеленчкук, доматен сос и малку шеќер. Кога ќе зоврие тргнете го тенџерето од оган.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула