Кари сос со необичен додаток – внесете свежина во кујната

Кари сос со необичен додаток – внесете свежина во кујната

За петнаесет минути направете вкусен сос со манго и кари.

Состојки:

  • 1 манго
  • 2 лажици масло од кикиритки
  • 1 1/2 лажички кари во прав
  • 2 лажици нане
  • 1/2 шолја пилешка супа
  • 2 1/2 лажици свеж лимонов сок

Подготовка:

  1. Mангото се лупи, се сече  и се става во блендер, а се затоплува масло на средна топлина.
  2. Cе додава кари во прав, мешајте додека не се помеша смесата и отстранете го од топлина, па додајте кари мешавина, нане и манго.
  3. Cо мешалка, налевајте во супата.
  4. Извадете на сад, додадете лимонов сок и сол по вкус и се промешајте.

Повеќе на Готви.мк:

Салата со многу зеленчук и кубети

Салата со маслинки и кубети

ЛЕСНО И БРЗО: Домат чорба со кнедли

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

 

 

 

singlepost_text