ВАЖНО: Јајцата и млекото стојат на вратата на фрижидерот? – огромна грешка, еве како треба

ВАЖНО: Јајцата и млекото стојат на вратата на фрижидерот? – огромна грешка, еве како треба

Горните полици се за еден вид храна, подолните за друг. Знаевте ли дека секоја полица во фрижидерите е наменета за одреден тип храна?Еве каде да ја чувата храната за да биде свежа, вкусна и подолго да трае.

На горните полици температурата е најстабилна па би требало тука да ги чувате остатоците од храна, отворени сокови и пијалоци, свежите намирници кои се веднаш готови за ручек.

На долните полици се чуваат сиривите намирници за готвење.

На вратата на фрижидерот се чуваат конзерви, кечап и мајонез, сенф, неотворени сокови. Најчесто тука се чуваат јајца, млеко…но тоа е голема грешка бидејќи вратата е најтоплиот дел од ладилникот.

Јајцата и млекото се чуваат на најдолните полици бидејќи тие се најладни.

Исто така, важно е да не се пренатрупува фрижидерот за воздухот нормално да струи во него.

Повеќе на Готви.мк:

Храна која задолжително треба да ја консумираат пушачите

Зошто не смеете да запалите цигара веднаш по јадењето?

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

 

singlepost_text