Брза погача со виршли (ВИДЕО)

Брза погача со виршли (ВИДЕО)

Брзата и едноставна пита се прави од еден потег…

Состојки:

 • 200 мл јогурт
 • 150 гр брашно
 • 150 гр гриз
 • 3 јајца
 • 200 гр сирење
 • 200 гр виршли
 • 1 прашок за пециво
 • 1 павлака

Начин на подготовка:

 1. Разматете ги јајцата, додајте брашно измешано со прашок за пециво, потоа павлаката во која сте додале јогурт.
 2. Сè убаво измешајте. Потоа додајте гриз, издробено сирење и сè изедначете.
 3. Виршлите исечете ги на кругови, па додајте ги и нив.
 4. Ставете ја смесата во плех со големина од 24 см и печете на 180 степени 40 минути.
 5. Послужете со јогурт за доручек или вечера.

На здравје!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Рецепт за вистински пица деликатес

Летен појадок кој ќе го правите секој ден

Полнети печурки – лесен рецепт кој сите ќе ви го бараат

Палачинки за гурмани

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Крем чорба од тиква и компири

Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин

Мусака со печурки

Мусака со карфиол и мисиркино месо

Мусака на ориентален начин

Повеќе рецепти со мелено месо

singlepost_text