Вкусен омлет од едно јајце

Вкусен омлет од едно јајце

На овој едноставен омлет додајте му состојки по желба и уживајте во богатството на вкусови…

Состојки:

  • 1 големо јајце
  • прстофат сол
  • 1-2 лажички пармезан
  • 1-2 лажички ситно сечкан свеж магдонос
  • 1 лажичка маслиново или друго масло

Начин на подготовка:

  1. Во мал сад разматете јајце, а потоа додајте сол, пармезан и зачини ако користите. Разматете лесно убаво да се соедини.
  2. Загрејте масло во мала тава и кога ќе биде подготвено ставете ја мешавината преку целаата површина на тавата.
  3. Пржете околу минута, две, додека омлетот не порумени, а потоа свртете го на другата страна и печете го уште минута.
  4. Сега можете да го сервирате, а по желба можете да ставите шунка, сирење, кечап, мајонез…

Повеќе вести на Готви.мк

Дали некогаш сте виделе долги јајца? Нема да верувате како се прават

ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата?

ВИДЕО: Шест одлични готварски трикови

ВИДЕО: Оваа декорација се прави за минута, а сите ќе ги воодушеви

ВИДЕО: Еве како да направите декоративна роза од домат за минута

ВИДЕО: Готварски трик – како одеднаш да излупите 3 варени јајца

ВИДЕО: Топ 5 рецепти со јајца во Дубаи

ВИДЕО: Како да зготвите печени јајца на Шкотски начин

 

singlepost_text