Тиква со мелено месо

Тиква со мелено месо

Исклучително вкусно и здраво јадење!

Состојки:

 • 1 тиква со средна големина
 • 300 гр мелено месо
 • 100 гр ориз
 • 1 главица кромид
 • 2 чешниња лук
 • 1 морков
 • 200 гр кашкавал
 • маслиново масло
 • сол, бибер

Начин на подготовка:

 1. Измијте ја тиквата, отсечете го врвот и издлабете ја. Месото од тиквата исчистете го од семки и исечете го на коцки.
 2. Обварете го оризот.
 3. Кромидот и морковот ситно исечкајте ги  и пропржете ги на масло. Додајте изгмечен лук и мелено месо. Сè зачинете и продинстајте. На крај додајте ги коцките тиква и измешајте.
 4. Наполнете ја тиквата со подготвениот фил и поклопете со отсечениот врв.
 5. Во плех ставете хартија за печење и печете ја тиквата на 250 степени околу 1 час. По потреба додавајте вода во плехот.
 6. По еден час отстранете го поклопот и посипете со изрендан кашкавал. Вратете ја тиквата во рерна да се запече (околу 10 минути).
 7. Послужете топло.

Добар апетит!

Повеќе поврзани вести на Готви.мк:

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Посно: Палачинки без зејтин

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Овошен колач со јагоди

singlepost_text