Поховано пилешко без масло: Ова е тајната за крцкави батаци и крилца!

Поховано пилешко без масло: Ова е тајната за крцкави батаци и крилца!

Секој може да биде одличен кувар, ако ги применува овие трикови.

Многу е едноставно! Пилешкото подгответе го како за поховање, како што инаку тоа го правите.

Така подготвените парчиња пилешко ставете ги на хартија за печење и печете ги во рерна околу половина час (во зависност од големината на парчињата) на околу 200 степени. По 15 минути свртете го пилешкото на другата страна за да порумени рамномерно.

Дополнителни совети

Ако подготвувате поховани батаци или карабатаци, тогаш печете ги на послаба температура подолго време, за месото да се испече добро и околу коските.

Пократко се печат тенките пилешки шницли (околу 20 минути).

Повеќе на Готви.мк:

Градинарска пита – направете вкусен фамилијарен ручек за помалку 150 денари

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Рецепт за вистински пица деликатес

Летен појадок кој ќе го правите секој ден

Полнети печурки – лесен рецепт кој сите ќе ви го бараат

Палачинки за гурмани

Одлична комбинација: Таљатели со сланина, л

 

singlepost_text