Направете нешто различно: Обланди со есенски фил

Направете нешто различно: Обланди со есенски фил

Направете обланди со вкусен есенски фил од смокви.

Состојки:

  • 1 пакување обланди
  • 200 гр чоколадо
  • 200 мл слатка павлака
  • 250 гр смокви
  • 5 лажици шеќер
  • 2 лажици мармалад

Подготовка:

  1. Чоколадото и слатката павлака ставете ги на оган и истопете ги, но внимавајте да не зовријат.
  2. Смоквите во меѓувреме половина час варете ги со шеќерот во друго тенџере, па двете смеси иситнете ги во блендер.
  3. Ставете го и мармаладот и мешајте во блендерот додека смесата не стане хомогена.
  4. Обландите се мачкаат со филот и се ставаат во ладилник.

Повеќе на Готви.мк:

ЛЕСНО И БРЗО: Домат чорба со кнедли

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Повеќе рецепти за десерти тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула