Напијте се чаша вино пред да запалите цигара – еве зошто

Напијте се чаша вино пред да запалите цигара – еве зошто

Ако сакате да го спречите штетното дејство на цигарите, експертите и научници препорачуваат да се напиете чаша вино пред да запалите цигара и да повлечете дим.Виното има хемикалии кои штитат од краткорочни оштетувања на крвните садови.

Во едно испитување, половина од испитаниците се напиле црвено вино пред да запалат цигара, а половина не се напиле.

Штетноста кај оние кои се напиле вино, опаднала за 20 отсто.

Повеќе на Готви.мк:

Летен појадок кој ќе го правите секој ден

Полнети печурки – лесен рецепт кој сите ќе ви го бараат

Палачинки за гурмани

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Крем чорба од тиква и компири

Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин

Мусака со печурки

Мусака со карфиол и мисиркино месо