За многумина Македонци ова е омилено јадење: Направете вкусен џигер

За многумина Македонци ова е омилено јадење: Направете вкусен џигер

Вкусен пилешки џигер по најдобар рецепт, доволен за две лица. За еден час ќе имате супер јадење на трпеза.

Состојки:

 • ½ кг пилешки џигер
 • 2 лукчиња
 • 2 лажици магдонос
 • 1 лажица сок од лимон
 • 1 лажица оцет
 • 2 лажици масло
 • сол и бибер

Подготовка:

 1. Се вари џигерот во вода со една лажица оцет, а во меѓувреме се пржи лукот на тава со масло, и се додаваат сокот од лимон и сол и бибер.
 2. Додадете го и магдоносот и измешајте ја смесата, па ставете го џигерот во неа.
 3. Гответе 10 минути.
 4. Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Крем чорба од тиква и компири

Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин

Мусака со печурки

Мусака со карфиол и мисиркино месо

Мусака на ориентален начин

Повеќе рецепти со мелено месо