Направете неодоливи чоколадни тартуфи

Направете неодоливи чоколадни тартуфи

Брзо се прават, а вкусот е неверојатен…

Состојки:

  • 185 мл слатка павлака
  • 400 гр темно чоколадо со поголем удел какао
  • 70 гр путер
  • 2 лажици ликер (или алкохол по избор)
  • какао во прав

Начин на подготовка:

  1. Слатката павлака ставете ја во сад, па на оган да се зготви.
  2. Садот тргнете го од оган и во павлаката измешајте чоколадо искршено на парчиња, путер и ликер.
  3. Состојките добро измешајте ги, да се соединат и да не останат парчиња чоколадо.
  4. Смесата разладете ја во фрижидер преку ноќ.
  5. Другиот ден со лажица вадете топчиња, а потоа извалкајте ги во какао во прав.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Видео: Како да излупиме лук, јајце и банана

Погледнете ги цените во рестораните и кафулињата во Грција

Погледнете ги цените во супермаркетите во Грција

Нови правила за влез во Грција – Дали дојде крај на „патлиџан“ туризмот?

Гиро и пиво 6 евра: Ова се новите цени во Грција