Намаз од чадена риба

Намаз од чадена риба

Овој намаз може да послужи и како замена за оброк!

Состојки:

  • 250 гр чадена риба (пастрмка, скуша или лосос)
  • 100 гр крем сирење
  • 1 лажичка рендана кора од лимон
  • 2 лажици павлака
  • 1 лажичка сок од лимон
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. Чадената риба исечкајте ја на мали парчиња, па со останатите состојки ставете ја во блендер и блендирајте до саканата густина. 
  2. Потоа посолете и побиберете по вкус. 
  3. Послужете на листови салата, со крекери или крцкаво пропржен леб.

На здравје!

Повеќе вести на Готви.мк

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text