Колачиња со пиво за викенд уживање

Колачиња со пиво за викенд уживање

Направете супер вкусни и посни колачиња.

Состојки:

 • 3 шолји брашно
 • 1 шолја масло
 • ½ шолји пиво
 • ½ прашок за пециво
 • ½ шолји гриз
 • 600 гр шеќер
 • 450 мл вода

Подготовка:

 1. Во сад се става брашното, маслото, пивото, прашокот за пециво, и гризот и се добро се меша, за да излезе тесто, од кои ќе расукаме кора.
 2. Од кората со чаша направете кругови и ставете ги во тава за печење 20 минути на 220 степени.
 3. На оган ставете ги шеќерот и водата и направете шербет, па оладените колачиња посипете ги со него.
 4. Извалкајте ги во кокос.

Повеќе на Готви.мк:

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз

Чоколадна баклава

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

 

 

singlepost_text