Што се случува во вашиот организам кога ќе ги оставите цигарите?!

Што се случува во вашиот организам кога ќе ги оставите цигарите?!

Ако размислувате да ги оставите цигарите, ќе ви дадеме 8 добри причини поради кои би требало тоа да го направите.

Дознајте што се случува во вашиот организам по одредено време откако ќе ги оставите цигарите.

По 20 минути: Се намалува бројот на отчукувања на срцето и крвниот притисок.

По 12 часа: Нивото на јаглерод моноксид во крвта паѓа на нормала.

По 2 до 12 недели: Се подобрува циркулацијата и се зголемува функцијата на белите дробови.

По 1 до 9 месеци: Се намалува кашлањето и недостатокот на воздух.

По 1 година: Ризикот од срцеви заболувања е помал за половина отколку кај пушачите.

По 5 години: Ризикот за мозочен удар е намален.

По 10 години: Ризикот од рак на бели дробови е за половина помал отколку кај пушачите, се намалува и ризикот за рак на устата, грлото…

По 15 години: Ризикот од болести е ист како и кај лицата кои никогаш не запалиле цигара.

Повеќе вести на Готви.мк

Неверојатен рецепт со кој може да ги оставите цигарите

Храна која задолжително треба да ја консумираат пушачите

Зошто не смеете да запалите цигара веднаш по јадењето?

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

singlepost_text