Сос за тестенини со сланина – задоволство да се готви во кујната

Сос за тестенини со сланина – задоволство да се готви во кујната

strong>Познати ни се болоњезе сосот, бешамел сосот, слатко-киселиот сос, но овој сос кој е помалку познат има супер вкус и одлично се комбинира со тестенини.

Состојки:

  • 150 гр сланина
  • 150 гр печурки
  • 1 хопла

Подготовка:

  1. Се пржи сланината на масло, се додаваат печурките во тавата, па се става хоплата.
  2. Се се меша и се додаваат зачини по желба.

Повеќе на Готви.мк:

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз

Чоколадна баклава

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без пече

 

singlepost_text