Палачинките се прават и во рерна – поевтино, побрзо и повкусно

Палачинките се прават и во рерна – поевтино, побрзо и повкусно

Класични палачинки но подготвени во рерна? Да, можно е!Особено се корисни ако го сакате вкусот на палачинки, а не сакате толку долго да стоите до шпорет и да ги приготвувате.

Сотојки:

  • 3 јајца
  • 300 мл млеко
  • 7 лажици брашно

Подготовка:

  1. Состојките се матат со миксер и се загрева рерната на 250 степени. Се става смесата во плех и се пече минута до две.
  2. Тестото ќе биде дебел, но не плашете се, ќе го исечете и ќе добиете магија.
  3. За да си направите солен фил за нив ви препорачуваме павлака, јогурт, сир, кашкавал и шунка.

Повеќе на Готви.мк:

Чиа пудинг

Брзо и освежително: Смути од шумски плодови

Зелка на поинаков начин

Бујурди – топено сирење

Брускети помодоре

ВИДЕО: Посно и брзо – Како да направите домашен хумус намаз

Брзо мезе за ненајавени гости

 

 

singlepost_text