Највксуниот десерт се прави во еден здив: Мачмелоу торта

Највксуниот десерт се прави во еден здив: Мачмелоу торта

Направете вкусна мачмелоу торта која е вистинско бело и пенасто уживање на кое најмногу ќе му се радуваат дечињата.

Состојки:

 • 6 јајца
 • 1 шолја шеќер
 • 1 шолја млеко
 • ½ зејтин
 • 1 шолја брашно
 • 1 ванила
 • 1 прашок за пециво
 • 2 лажици какао
 • 18 лажици шеќер

Подготовка:

 1. 6 жолчки се матат со шеќер, па се додава млекото и зејтинот, со брашно, ванла, пециво и какао.
 2. Оваа смеса се става во плех и се пече околу половина час на 180 степени.
 3. Посебно се матат белки и 18 лажици шеќер и му се додаваат на тестото, па се пече уште десетина минути.

Повеќе на Готви.мк:

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

 

 

singlepost_text